Між Європою та Азією

Стaмбул cxoжий нa мурaшник з мільйонами мaшин, людeй i твaрин.

Дo цьoгo ми пiзнiшe звикли, aлe cпoчaтку нам булo нe тe щoб нeзвичнo, a прocтo нeзaтишнo в тaкiй мeтушнi.Тe, щo витвoряють турки нa дoрoгax, мoжe iнoдi нaлякaти, вони завжди сигналять по причині і без неї, а пішохідного переходу для них не існує. Не кращі і самі пішоходи – пeрexoдити дoрoгу в нeдoзвoлeниx мicцяx для ниx нoрмa.

Система громадського транспорту теж не найкраща. Якщо на європейській частині міста дуже розвинуте метро, то на азійській частині міста є лише одна гілка метро,що викликає певні труднощі. Забігаючи вперед скажемо, що всі основні об’єкти must-see знаходяться саме на європейській частині, тому ,якщо Вас занесе на азіатську частину,знайдіть собі якийсь орієнтир (як зробили ми), напишіть його назву на листочку і показуйте водіям автобусів чи маршруток. До речі, якщо у Європі Ви рідко коли побачите аналог українських маршруток, то в Стамбулі це норма 🙂

Важлива інформація.

Вам необхідно купити картку Istanbul Card для того, щоб дешево та зручно користуватися громадським транспортом у Стамбулі. Купивши її ви кладете туди гроші (для цього є спеціальні термінали або каси) і потім розраховуєтеся в автобусах, метро, на паромах, фунікулерах та трамваях.
Але вернемось до самого населення. Місцеві жителі пocтiйнo кудись спішать, втиcкуються, пролізають, можуть тебе зачепити чи вдарити та піти далі, не перепросивши за це. Це також норма.

Щoб ви трoxи уявили собі ситуацію, в Стaмбулi oфiцiйнo зaрeєcтрoвaнo 13,5 мiльйoнa, якщo ж гoвoрити прo рeaльну кiлькicть житeлiв, цe близькo 19 мiльйoнiв.

Традиційна турецька гостинність – відмітна риса ментальності. 

Тому, хто подорожує по країні, може зайти і попросити чаю чи води у будь-який будинок, і тобі не тільки дадуть попити, а і відпочити запропонують, і помитися. Важко в Стамбулі залишитись незалежним, адже туристи для турків дуже цікаві. Тому, коли приїдеш в Стамбул, не дивуйся , що знайшов нових друзів. За час нашого короткого перебування до нас постійно підходити турки та запитували, чи нам не потрібна їхня допомога. Про найбільш яскраві приклади турецької гостинності ми написали окремо в соц мережах ( КЛІК , КЛІК і КЛІК ).

Зачепивши тему традицій, ми повинні розказати про 3 речі, без яких неможливо уявити Стамбул – чай,кебаб і коти. Турки завжди п’ють чай.  Усюди. Десяток разів на день.От йдеш ти по українському ринку, і бачиш як кожен другий палить, а тут та сама ситуація,лише з чаєм. Старі діди грають нарди і п’ють чай. Ви присядите на будь-якій лавочці в Стамбулі – і за 2 хвилини перед вами перестане особа з підносом і запропонує Вам чай. Недалеко від Галатського Мосту є вуличка,нічим не примітна , без жодних кафешок та ресторанів. І тут просто під стіною стоять крісла. Як тільки ти сядеш на нього – за 2 хвилини підбіжить чоловічок і поставить Вам на столик чай 🙂

А недалеко від площі Султанахмет знаходиться ,кгм кгм,як це назвати.. Ну загалом, Ви заходите на кухню, тобто в приміщення 2х2 метри,де стоять горнятка з чаєм, а в наступній кімнаті знаходиться стільці, де можна присісти. На стінах висять фото власників, в кімнаті стоїть телевізор з DVD-програвачем, де власник залюбки підійде і включить Вам ролик про Стамбул. Загалом,своя атмосфера 🙂

Кебаб – ну тут без коментарів. Всім відомий критерій – якщо у Європі кебаб готує турок, значить це показник того, що тут смачно. Тому й не дивно, що на батьківщині кебабу він буде смачний. Найсмачніший кебаб який ми куштували – Адана Кебаб ( Досить гострий, якщо Ви не любите гострого,то аналог – Урфа Кебаб) ми їли на вулиці Horhor. І не забувайте запивати кебаб айраном – тут не прийнято їсти кебаб без айрану. До речі,ось такий цікавий “краник” для айрану ми бачили :

Якщо чесно, то ми не знаємо, чому в Туреччині так тепло ставляться до кішок. Але ви помітите це вже на першій прогулянці по місту. Худих, трохи обдертих кішок в Стамбулі дуже, ДУЖЕ багато! Вони не бояться людей, пестяться, валяються на сонечку і іноді ,навіть, мурликають. Кішка за стільцем в ресторані – це норма. А ще кішки дуже здивуються, якщо ви їх не погодуєте! І не дай Бог зігнати кота, який вилізе Вам на руки – без укусів чи подряпин не обійтись 🙂


Про турецьких продавців.

Продавці в Стамбулі не сидять у магазинах і не чекають, поки потенційний покупець до них надумає зайти. Усі “тусуються” на вулиці, біля входу у магазин, і ледь не за руку тягнуть туриста до крамнички. Якщо продавцеві таки вдається заманити клієнта у свою лавку, то наступне завдання – затримати його якомога довше. Обов’язково пригостить солодощами і почне розпитувати, звідки приїхали, чи вперше в Туреччині.

У турецьких продавців є надзвичайне вміння – вони “на око” можуть визначити звідки Ви. Практично кожен торговець,який намагався вгадувати звідки ми, майже робив це – “Рюский,вкусный пахлава”. Ну ми не росіяни,але погодьтесь, що для турків різниці між росіянами чи українцями як такої немає.

Ізюминкою Стамбулу є його базари. Найвідоміший це звичайно Гранд Базар. Але, не потрібно на ньому зациклювати свою увагу. Він не чим не відрізняється від звичайних сувенірних лавок в Туреччині. До того ж там велика націнка, він надто тихий як для турецьких базарів і продавці не дуже активні. Цей базар націлений суто на туристів. Свою увагу радимо приділити Єгипетському базару,який розташований зразу біля Нової Мечеті. Якщо ви голодні, сміло йдіть туди і дегустуйте все підряд, адже перше правило покупця в Туречині спочатку попробуй, а потім купляй. Не рекомендуємо щось купляти в закритій частині, там велика націнка, потрібно буде вийти на відкритуу частину і зануритись в атмосферу хаосу.

Їжа. Бути в Стамбулі і не скуштувати їхні ніштяки – злочин. Отже,запам’ятовуйте ці назви – лукум,пахлава, балик екмек ( пробуйте зразу біля Галатського Мосту), сіміт,кюнефе,свіжовижатий гранатовий сік – це лише те,що ми скуштували,а скільки ж ми пропустили..

Що подивитись?
Сказати, що в Стамбулі є, що подивитися, значить не сказати нічого. У цьому місті, колись названим Другим Римом, таке скупчення історичних пам’яток, що для того, щоб обійти їх все, буде потрібно не один місяць. А якщо враховувати, що з певного кута зору пам’яткою можуть здатися скромні стамбульські нетрі або просто старі райони з їх мудрими будиночками, то це місто дійсно може поглинути цікавого туриста всерйоз і надовго. Найголовніші і відомі на весь світ пам’ятки історії (деякі з них можна сміливо називати восьмими чудесами світу) розташовані, в центральному районі Султанахмет. Не оминайте мечеті, для європейців це дійсно вражаюче – перед входом  в мечеть деякі мусульмани миють ноги, щоб зайти в мечеть КОЖЕН повинен роззутись, проте вся мечеть застелена килимом і тут спокійно можна сісти! Якщо Ви любите місця,переповнені людьми та кафешками – площа Таксім та вулиця Істікляль (на цій вулиці курсує милий ретро-трамвайчик) чекають Вас. Загалом, ми не будемо зраджувати собі і якщо Вас цікавлять об’єкти Must See – just google it! 🙂

Ми пишемо про ті місця, про які не так часто згадуються в путівниках. Недалеко від зупинки yenikapi знаходиться Акведук Валента, а біля нього є і стародавні розкопки і шумні вулиці з кафешками,де тусять місцеві,і невеличкий ринок.  Не пожалійте дня для відвідин Принцових Островів . Знаходяться вони на відстані пари десятків кілометрів від Стамбулу і добратись можна , за інформацією з нету, з будь-якого причалу ( радимо заздалегідь перевірити це). Ми добирались з найближчого причалу до цих островів – Kartal, дорога зайняла 20 хв і 3,5 ліри. 3,5 ліри – стандартна ціна, якщо Вам будуть пропонувати вищу, слід пошукати інші варіанти, які знаходяться недалеко. Острів,який буде Вам потрібний – Бююкада. Говорять,літом на ньому шалений ажіотаж – це подібне на правду, так як на острові безліч готелів,ресторанів та вілл. Ми відвідали його взимку і ажіотажу не було ( тим паче  в будній день) . Острів подібний на “Європейську Європу” – все чисто, типові європейські вілли, але у той же час неймовірно красива природа,особливо багато котів ( навіть на фоні Стамбулу) та кінних карет 🙂 В мережі радять зразу при прибутті брати велосипед в оренду – хороша порада, але майте на увазі, що при бажанні,цей острів можна пройти пішки за 4 години,як зробили це ми 🙂 Тому,якщо ви закохані в море так само,як ми – без роздумів вирушайте сюди!

Загалом, хочеться наголосити увагу на тому, що якщо у Стамбулі Ви хочете побачити Азію – тут Ви її зможете знайти хіба що на ринках.  Зараз Стамбул досить космополітичне та сучасне місто, не вірте тим, хто буде говорити, що тут мало хто вживає алкоголь, а жінок в паранджі  Ви побачите не більше, чим у тому ж Парижі. Але якщо у Стамбулі Ви хочете побачити щось унікальне для себе – повірте це місто не залишить нікого байдужим. Жаль, що більшість з наших співвітчизників з Туреччини лише бачили готелі з Олл Інклюзів…

 


Слідкуйте за нами в соціальних мережах та першими дізнавайтесь усі новини:
Корисні посилання: