Без сумніву, Албанія була одним з туристичним хітів літа 2017 року. Якщо українці ще тільки починають приглядатись до Албанії і українську (чи російську) мову рідко коли можна було почути в Ксамілі, то польську мову тут чути частіше, ніж будь-яку іншу. Серед поляк, Албанія стала своєрідною “Меккою”, як для українців Туреччина, тому без сумніву, що через рік-два в Албанії дуже часто можна буде почути українську мову.
Так само впевнено можна сказати, що за 5-7 років Албанія не буде такою халявною для відпочинку, як зараз. Відсутність туристів з Західної Європи дуже позитивно впливає на ціни на житло та проживання. Звісно, є і декілька негативних речей, такі, як, слабо розвинена інфраструктура ( хоча, для когось це може бути лише плюсом) і велика кількість сміття ( не переживайте, біля пляжів там практично ідеально чисто), але ми б не відмовились, щоб через 5 років ми повернулись в Ксаміль ( саме про це містечко піде мова) і побачили ту саму Албанію, яку бачили в липні 2017 року – з дуже привітними і “не зіпсутими грішми” людьми, з смішними цінами та казковими пляжами.
Де відпочивати?
Однозначно, це лише південь Албанії – Вльора, Саранда, Ксаміль. На жаль, майже всі пропозиції на українському тур ринку ведуть в Дуррес. Особисто там не були, але відгуки як на просторах інтернету, так і від самих албанців ( що дуже важливо) – “не варто туди їхати – брудно, переповнено людьми”.
Якщо вибирати серед міст півдня, найбільш популярними курортами є Ксаміль та Саранда. Радимо обрати перший варіант, так як:
– В Ксамілі об’єктивно красивіші пляжі.
– В Саранді пляжі знаходяться на зовсім близькій відстані від дороги, по якій невпинно їздять автомобілі.
До переваг Саранди можна зачислити те, що це набагато більше, чим Ксаміль місто, де кипить життя і т.д. Але все що потрібно можна знайти і в Ксамілі – супермаркети, дешеві ресторани з морепродуктами, кебаби, кафе з чудовим видом на море і т.д. Звісно, любителі нічного життя не оцінять Ксаміль, але у такому випадку їм взагалі краще оминати Албанію і летіти на іспанські чи грецькі острова.
Як дістатись?
Це питання одночасно є і відповіддю на запитання “Чому в Албанії так мало українців”. Авіа з України в Албанію коштує скажені гроші, тому, звісно, людям простіше поїхати в Болгарію чи Туреччину. Проте, можна знайти дешеві варіанти як потрапити сюди, хоча і не зовсім прості.
1) Авіа до Корфу + паром з Корфу в Саранду. Як потрапити на Корфу ми писали ТУТ. З Корфу в Саранду щоденно відправляється декілька паромів по ціні близько 20 Євро з особи.
2) Авіа Будапешт-Тірана авіакомпанією Wizzair. Часто можна побачити ціну в районі 20-30 Євро в одну сторону, а з Тірани в Саранду курсує безліч автобусів по ціні до 10 Євро, час в дорозі близько 4-5 годин.
3) Авіа Будапешт-Скоп’є авіакомпанією Wizzair. Зовсім незручний варіант, проте варто його мати на увазі, так як до Скоп’є дуже часто є надзвичайно дешеві квитки. Мінус – на квитки Скоп’є- Тірана + Тірана-Саранда можна потратити більше коштів, чим на авіапереліт.
4) Авіа з України в Стамбул + авіа зі Стамбула в Тірану. З різних міст в України в Стамбул літає безліч авіакомпаній і дістатись в Стамбул за 30-50$ в одну сторону при попередньому бронюванні не є проблемою. З Стамбула в Тірану літає авіакомпанія Pegasus, ціни, правда, на цей напрямок не перевіряли. Але у пегасусів досить часто є розпродажі і можна спіймати класну ціну практично на будь-який напрямок.
5) Автобусні чартери. Є непоганий варіант з Чернівці, сайт – desadmi.com
З Саранди в Ксаміль регулярно курсують автобуси, ціна в одну сторону становить менше одного Євро.
Звісно, завжди є варіант їхати на власному авто ( чи пасажиром через блаблакар чи різні тематичні спільноти). Часто бачимо у різних спільнотах запитання про якість доріг з України в Ксаміль. Можемо сказати про відрізок Скоп’є – Ксаміль ( а це десь третина загальної дороги) – в загальному, дорога ОК, тільки вже ближче до Саранди буде важка ділянка дороги з серпантинами, орієнтовно на 40-60 хвилин їзди. До Скоп’є, в теорії, дорога має бути цілком в порядку.
Де зупинитись?
Ось з цим в Ксамілі точно не виникне жодних проблем. Це саме той випадок, коли не треба переживати і бронювати заздалегідь через букінг і т.д.
На в’їзді в місто до вас зразу з підбіжуть безліч людей, які будуть пропонувати свої варіанти. Торгуйтесь з ними, нам вдалось без проблем збити ціну з 25 Євро/Ніч на 15 Євро в цілком хорошу номері з кондиціонером і т.д.
Але не спішіть і у них щось “бронювати”, прогуляйтесь по містечку, підійдіть ближче до моря, усюди будете бачити таблички, що здаються кімнати. Поговоріть з господарями, поторгуйтесь – отримаєте найнижчу ціну і отримаєте те, що побачили на власні очі, а не по картинці.
На крайній випадок, можна забронювати наперед лише на першу ніч, щоб після дороги відпочити і вже шукати житло “з свіжою головою” або забронювати житло з оплатою готівкою при заселенні і використати ту резервацію, якщо не знайдете кращих варіантів по відношенні ціна/якість “на місці”.
Майте лише на увазі, що більшість апартаментів розташовані на відстані 5 і більше хвилин ходьби до моря.
Що/Де їсти?
В Ксамілі ціни в одному з найдорожчих ресторанів ( Guvat, 2 місце на Tripadvisor’i), були на рівні цін самого просто ресторану у Львові. Проте, в такі заклади не радимо ходити. По-перше, там було не дуже смачно, по-друге, є куди дешевші і кращі заклади.
Але про все по черзі. На сніданки радимо бурек – місцева випічка з сиром, шпинатом і т.д. Середня ціна – близько 40-50 центів за штуку. Нам, на одного, хватало два бурека + пляшка айрану – а це всього лиш орієнтовно 1.40 Євро!
Найдешевші і найкращі буреки ми знайшли перед в’їздом в місто ( під містом маємо на увазі ту частину, де починається життя) , біля їхнього основного пам’ятника, пропустити це місце неможливо.
Також дуже сподобався торт “Трі Лече” ( Три молока), він не “албанського походження”, але продається всюди – дешевий і дуже смачний.
Обіди переважно готували самі, коли було лінь – нас виручав кебаб. За 1.50 Євро можна було купити ну дуже ситний кебаб, це стандартна ціна. Найсмачніший їли біля вищезгаданого пам’ятника, ту точку Ви 100% побачите.
Вечері – тільки морепродукти. На жаль, не зробили ні фото закладу, не зберегли координати, але постараємось пояснити як знайти це місце. Так от, як будете гуляти по центру Ксаміля, Ви 100% побачите польське кафе. Якщо стояти до нього лицем, заклад, який ми рекомендуємо, знаходиться з протилежної сторони вулиці, 100 метрів праворуч.
В цьому закладі є безліч різних морепродуктів – восьминоги, кальмари, креветки, різні риби і т.д. Нам найбільше сподобались свіжі тигрові креветки, які коштують там смішні гроші – 11 Є/ Кг ( до прикладу, в Україні морожені коштують вдвічі дорожче). За додаткову оплату ( 2 Євро/ Кг) Вам їх неймовірно смачно приготують на грилі.
Ми кожен вечір там брали різні морепродукти і жодного разу не розчарувались – це причина #1 чому ми обов’язково повернемось у Албанію.
Ну і фраппе. Воно тут смачне і дешеве всюди. Радимо пити його у період заходу сонця на березі моря – незабутні враження.
Враження про пляжі Ксаміля.
Тут все на тверде 8.5 по 10-бальній шкалі. Почнемо з двох мінусів – на більшості пляжів вхід у море досить складний через кам’янисте дно та переповнені людьми пляжі. Можливо, це через те, що були у сам пік сезону, середина липня, але щоб зайняти хороше місце треба було приходити з самого ранку. Відстань між відпочиваючими була мінімальна.
Не то що мінус, але варто зазначити, що вода не ідеально прозора – на Корфу все таки вона була чистіша.
Тепер, перейдемо до плюсів:
– В остатні два дні ми знайшли все таки пляж з хорошим входом у море, тому тут радимо одне – просто шукайте, поки не знайдете “свій” пляж.
– Вода бірюзового кольору просто не може не зачарувати.
– Незважаючи на те, що загалом не можемо назвати Албанію чистою країною, пляжі тут майже в ідеальній чистоті.
– Практично біля кожного пляжу є своє кафе, яке дбає, щоб його територія виглядала якнайкраще, тому пляжі тут дійсно красиві – “мальдівські лежаки” побачите практично усюди.
– Дешеві розваги. Катамаран на годину коштує біля 5 Євро, “banana”,”flying fish” і т.д цін не пам’ятаємо, але запам’яталось, що в 2-4 рази дешевше, ніж на Корфу.
Загалом, щоб Ви мали загальну картину, просто напишемо, що пляжі тут бувають різні і на кожен смак є свій варіант. Ну і врешті решт, за відгуками, пляжі тут як мінімум не уступають пляжам Хорватії чи Чорногорії ( а скоріше всього, тут вони кращі),а ціни ( в країні) в 2-4 рази нижчі.
Що на рахунок “екскурсійної програми”?
Ми відвідали Джірокастру і “Blue eye”.
Джірокастра звісно, сподобалась, але “Must see” важко назвати. Хоча, якщо Ви будете на власному авто, то скоріше всього будете проїжджати через це містечко – радимо заскочити на годинку-дві.
“Blue eye” – ось це дійсно маст візіт! Одне з найкрасивіших природніх місць, яке ми коли-небудь бачили. Тут особливо і писати нічого – просто вбийте в гуглі “Blue eye Albania” і всі питання зникають.
Висновки.
Загалом, Албанію можна віднести до ідеальних країн для пляжного відпочинку – дешево, хороша кухня і привітні люди, класне море. Продавці не стараються Вам щось нав’язати/щось продати, власники апартаментів дуже привітні і завжди намагаються допомогти. Мінуси, які тут трапляються, скоріше є доказом того, що Албанія, на відміну від Єгипту чи Туреччини, не є “вилизаною” для туристів країною і будемо раді, якщо ситуація не буде змінюватись – куди приємніше гуляти по місту з усіма його плюсами і мінусами, а не серед жахливих, без смаку, готелів і сувенірних лавок на кожному кроці.
Додатково.
Можливо, когось зацікавить – автостоп в Албанії ідеальний, кращої країни в цьому плані ми не бачили. Люди, хоч і не розмовляють англійською, але завжди готові допомогти.
За два дні спокійно доїхали до Скоп’є, по дорозі погулявши по Джірокастрі, переночувавши в Ельбасані і відвідавши озеро Охрид.
З обмінниками тут проблем немає – приймають доллари та євро, курс +- адекватний. Банкоматів небагато, але хватає. Правда, в Саранді банкомат взяв додатково 5% комісії – перший раз зіштовхнулись з таким.
Хоч і в Албанії переважають мусульмани, в Ксамілі за 6 днів ми не побачили жодної жінки в хіджабі.
Водії в Албанії божевільні, хто буде їхати на власному авто – майте на увазі.
Є ще цікава інформація у Вас – доповнюйте нас в коментарях.
Слідкуйте за нами в соціальних мережах та першими дізнавайтесь усі новини:
Корисні посилання:
- Для пошуку квитків радимо використовувати Skyscanner - найкращий пошуковик авіаквитків.
- Найдешевші пакетні тури на MistoTravel
- Сервіс для бронювання апартаментів AirBnb - знижка 30 Євро на перше бронювання
- Hotelscombined - пошуковик, який знаходить найдешевше житло серед усіх сайтів для бронювання житла в готелях/хостелах/апаратментах.
- Booking.com - отримайте 10% повернення коштів на карту від суми бронювання після виселення! (Не завжди вискакує сповіщення про отримання знижки, але кешбек буде начислений Вам при умові, якщо сума бронювання не менше 30 $)